Jefferson 170

Från Bobby Blue Blands och Bobby Rushs soulfyllda liv till Mississippideltats blueskultur och fältinspelningar. Check. Gitarressen Junior Watson och Vidar Busk. Check. Recensioner i mängd. Check. Ett kanonnummer!

frkirklandskiva

Dela det här!

Top CD's

1. Professor Longhair
Låt/Spotify: Cry To Me
Professor Longhair

2. Smiley Lewis
Låt/Spotify: I Hear You Knocking
Smiley Lewis

3. Eddie Meduza
Låt/Spotify: Fånga kräftor
Eddie Meduza

J Blackfoot

Manfallet inom southern soulgenren har på sistone varit oroväckande stort. Marvin Sease, Reggie P, Lee Shot Williams och J Blackfoot. Här ovan ser ni J Blackfoot sjunga Taxi på en festival tidigare i år. Han uppträder tillsammans med Sir Charles Jones och sonen (tror vi)

International Blues Challenge 2012...

För fyra år sedan fick Jefferson en Keepin' The Blues Award. Tiden går. Nu är det dags igen i Memphis och franska Soul Bag får ta emot utmärkelsen för Print Media. Grattis! Men det som är i huvudfokus är bluestävlingen - vi önskar alla deltagare lycka till!

Besök Jeffersons facebook - du behöver inte bli medlem på facebook för att se Jeffersons sidor. Men om du vill kan du se de senaste imläggen direkt här på Jeffersons hemsida, antingen här till höger eller på nyhetssidan.

Och som vanligt - vill du tipsa om något skriv till  webmaster@jeffersonbluesmag.com

 

 

Lars Andersson. Photo: Anders Lundström

Spelglädje. Ett band utan spelglädje och attityd kommer inte långt. När Jefferson hörde Hot Dog Taylor på deras MySpace-sida var det just den härliga slideattacken, det ruffiga beatet och den gnistrande glädjen som musiken utstrålade som fångade vårt intresse.

Hot Dog Taylor är ett nytt, hett ”juke-jointband”, som spelar elektrifierad countryblues, 50’s and 60’s R&B-style, och all annan sorts blues i samma tradition som Elmore James, Hound Dog taylor, Lazy Lester, Jimmy Reed, John Lee Hooker, Muddy Waters... Musiken som spelas är en blandning av originallåtar och särskilt utvalda covers. Deras första CD-skiva släpps ngn gång i December 2007. 

Bandet består av Kopparbergs egna Willie Dixon, Lars ”Large” Andersson (bas), Peter “PG” Gustavsson (sång/git/munsp) som mellan 1981 – 2005 var frontman i Blueass Blues Band, ”The Master of Rhythm” Robert ”Lillskogis” Skoglund (trum) och ”The one and only” Mikael ”Michael K” Kähäri (git) som för den stora publiken kanske mest är känd som den som så framgångsrikt i många år hållit i Back Yard Blues på Åmåls bluesfestival. För er som vill ha mer information hänvisar vi till www.bluesville.se eller www.myspace.com/hotdogtaylor