Precis i slutet på Tipitina med Professor Longhair i You Tube-videon här nedan syns tre unga Jefferson-redaktörer bredvid varann på främre raden i publiken!! Det är tidsmässigt från 3:36 till 3:40. Till vänster sitter Hasse Andréasson (med glasögon), t.h. om honom Tommy Löfgren (också glasögon) och så t.h. om Tommy Claes Hedman (ljushårig). Detta utspelar sig 1974, när de tre var på bluesresa tillsammans i USA. Claes Hedman var då 22 år gammal, Hasse 24 år och Tommy 31 år. Claes var Jeffersons grundare och förste redaktör (1968-75). Hasse tog därefter vid (1975-77), och Tommy i sin tur tog vid efter Hasse (1977-96).
Konserten ifråga ägde rum i Chicago, dit de tre ynglingarna just anlänt efter en sejour i New Orleans, där de bl.a. intervjuade Professor Longhair. De hörde honom dock inte spela live förrän på denna konsert i Chicago, dit professorn, Earl King, Alvin Robinson och Dr John kommit i sällskap med kompande The Meters, för en TV-inspelning. Som av en lustig slump hamnade de samtidigt i Chicago.
Flera andra låtar finns utlagda på YouTube från denna minnesvärda konsert, och de tre Jefferson-redaktörerna syns i publiken på fler, bl.a. Everyday I Have the Blues.