The World's Oldest Blues Magazine
 
    Start arrow Bluesnytt
Bluesnytt | Rss


YouTube #13 Mr Sam Print E-mail
Written by Administrator   
Tuesday, 05 August 2008

Mr Sam. Well. Då jag träffade och intervjuade honom i Memphis är det kul att se honom live. /Tommy

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

 
YouTube #14 Howlin Wolf Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 30 July 2008

Rolling Stones. Tack! De ville ha Wolf med i tv:n. Och han kom.

 You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

 
FOTOBOKEN BLUE SHOTS Print E-mail
Written by birgitta larsson   
Sunday, 27 July 2008
Erik Lindahls omtalade fotobok Blue shots är nu utgiven. Boken finns i både en svensk och en engelsk upplaga, och har alla förutsättningar att bli en internationell succé. Jefferson har haft förmånen att i mer än 35 år gratis kunna använda en av världens bästa bluesfotografer (den bäste?), Erik Lindahl, som nu alltså fått en bok med ett urval av sina förnämliga foton publicerad. Boken, som är på 148 sidor, kan köpas från bl.a. Smokestack, för specialpriset 250:- + porto. 
 
Buddy Guy ny skiva Print E-mail
Written by Administrator   
Monday, 21 July 2008

Buddy Guy släpper en ny skiva 23/7, Skin Deep. Kolla in mer på hans hemsida. Buddy ser för övirgt ut mer och mer som John Lee Hooker - kolla bilderna på hemsidan!

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

 
Åmål, Dan och Roffe Print E-mail
Written by Administrator   
Tuesday, 15 July 2008

Det har varit festival i Åmål igen, som alltid verkar det ha varit en imponerande tillställning. Läs om evenemanget Nya Wermlandstidningen - ett festivalreportage kommer även i nästa Jefferson Som vanligt delades även Åmål Blues Award ut - och i år hämtade Rolf Wikström, Läs Jeffersons intervju med honom, ut sitt pris om han egentligen fick förra året. 

2008 års Blues Award gick till trumslagaren Dan Magnusson. Ett stort grattis! Läs en artikel om honom i NWT. Dan kunde inte själv hämta priset då han är på turné med Seasick Steve i England. Steve som lika hastigt som oväntat blivit riktigt stor i England.

 

 

 

 

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Results 1 - 9 of 101
© 2008 Jefferson Blues Magazine
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.