The World's Oldest Blues Magazine
 
    Start arrow Forum
Jefferson Blues Forum  


Storken
Fresh
  Posts: 1
Kritik välkomnas - 2006/02/18 09:06
Hej.
Tänkte tipsa om två bra band:
www.sittingbulls.se
www.texasgroove.se

Hälsn.
Martin
The administrator has disabled public write access.

Bluespelle
 
Re:Kritik välkomnas - 2006/03/06 21:59
Ok, Här kommer kritiken. N.B. Jag ger mig inte ut för att vara någon recensent eller proffstyckare på något sätt. Detta är endast mina högst personliga uppfattningar efter en kort tids lyssnande. (Det kan inte fan ladda hem en massa MP3-filer med ett vanligt jävla 56k-modem)

Det som gör både Texas Groove och The Sitting Bulls intressanta är det faktum att Hammondorgel (eller hyfsat bra surrogat) används. Detta instrument är enligt mitt förmenande klart underskattat i Bluessammanhang. Vidare tycker jag att Texas Groove har alldeles för mycket "gitarr-runkande" (för att anspela på ett replikskifte i filmen The Commitments), och någonting annat saknas. Och det som saknas är givetvis munspel, och si, det är precis det man får med The Sitting Bulls. I alla fall delvis. Och då blir det genast bättre. Men sedan finns en annan viktig komponent när man ska bedöma band, nämligen deras förmåga till variation. Även om min favoritmusik bl a är tung Texas-boogie med en bubblande B3:a och tungt munspel står jag inte ut en hel kväll med sådan musik. Det måste finnas variation mellan olika instrumenteringar, Bluesstilar, tempon och känslor. Om om det har jag svårt att uttala mig efter ett väldigt kort lyssnande. Men överlag ganska bra, och med inte fullt så mycket gitarrdominans skulle det bli riktigt intressant.
The administrator has disabled public write access.

Harmonicaman
Platinum
  Posts: 63
Re:Kritik välkomnas - 2006/03/25 02:46
Måste nog hålla med dig, Bluespelle, även om jag inte hört något av dessa band. Variation är viktigt. Var & såg på Eric´s bluesband i Finspång förra året, å där snackar vi variation. Även om jag saknade munspelslir.
Ett annat band, jag inte minns namnet på hade munspelslir hela tiden & det blev nästan för mycket, så eftersom vi lever i "landet lagom", så är det nog så att lagom är bäst
The administrator has disabled public write access.

© 2008 Jefferson Blues Magazine
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.